به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای ابتدای بحران شیوع بیماری کرونا، کمپانی تئاتر «سایه» که فعالیت اصلی آن در حوزه‌ تئاتر کودک و همچنین نمایش عروسکی‌ است بر این شد تا با ایجاد یک جنبش، والدین و همچنین کودکان آن‌ها را به یک سرگرمی که نامش «تئاتر کنج خونه» بود، ترغیب کند.

امیر عباسیان یکی از اعضای اصلی کمپانی تئاتر «سایه» در این باره به خبرنگار مهر گفت: با آغاز همه‌گیری بیماری و لغو شدن کلیه‌ تمرین‌ها، نمایش‌ها، تعطیلی اجباری کلیه‌ مدارس، مهدکودک‌ها و خانه‌های بازی، چه اهالی نمایش و چه خانواده‌ها به ناگهان با حجم فزاینده‌ای از سوال روبرو شدند که حالا چطور می‌شود زمان را گذراند؟ با خانواده‌ها و مربیان زیادی صحبت کردیم و شرایط آن‌ها را جویا شدیم. خیلی‌ها نمی‌دانستند چه کار می‌توانند، بکنند. فیلم، کتاب، خواب و بازی برخی مواقع جوابگو نبود و والدین علاوه بر نگرانی‌های خود، با بی‌قراری مستمر فرزندانشان نیز روبرو شده بودند. پس دست به کار کوچکی زدیم به امید این که بتوانیم باری از روی دوش خانواده‌ها برداریم.

وی درباره فعالیت‌های این پویش توضیح داد: گروه تئاتر «سایه» به سرپرستی رامین کهن و همراهی اعضای آن، از هفته‌ دوم اسفند به امید سرگرمی کودکان و همچنین ترغیب آن‌ها به اجرای نمایش به عنوان یک «سرگرمی»، کلید شروع «تئاتر کنج خونه» را زد. در این پروژه نمایشگران عروسکی نه به عنوان «اجراگر»، بلکه بیش‌تر به عنوان «تسهیل‌گر» برای به راه‌انداختن یک یا چند نمایش متفاوت دست به کار شدند. آن‌ها در صفحه‌ اینستاگرام خود علاوه بر توضیح شفاهی پروژه، ویدیوهایی نیز با محتوای آموزش ساخت عروسک‌های نمایشی با ابزار دم‌دستی‌ گذاشته‌اند؛ وسایلی که معمولا در کلیه‌ خانه‌ها یافت می‌شود و طیف وسیعی از ابزاری‌های دورریختنی یا کاغذ و مقوای رنگی را در برمی‌گیرد.

عباسیان ادامه داد: بر اساس تعریف این پروژه، گروه تئاتر «سایه» تنها راه و روش ساخت این عروسک‌ها و همچنین داستانک مختصری از شخصیت و چگونگی این عروسک‌ها را به مخاطبان خودش ارائه می‌دهد و بعد باقی پروژه را به عهده‌ خود خانواده‌ها و کودکان علاقه‌مند به حوزه‌ نمایش می‌گذارد. به این ترتیب که آن‌ها می‌توانند با ساخت این عروسک‌ها و شنیدن داستانک‌هایشان، بنا به حوصله و میزان علاقه‌شان، خود دست به کار تولید یک یا چند نمایش شوند.

وی متذکر شد: در پروژه‌ «تئاتر کنج خونه»، این‌بار جای تماشاگر و نمایشگر عوض می‌شود و آنچه به انجام آن امید داریم تماشای ذهنیت خالص و ناب کودکان است. پروژه‌ «تئاتر کنج خونه» محدود به ساخت عروسک نیست و در ادامه‌ فرایند خود قرار است که ویدیوهایی نیز درباره ساخت موسیقی، آوازخوانی، نمایش سایه و… به خانواده‌های علاقه‌مند به نمایش آموزش دهد تا همه بتوانند با ساده‌ترین امکانات خود، دست به تولید یک نمایش حرفه‌ای بزنند.

وی یادآور شد: سایت و مجله فرهنگی artsoftheworkingclass در مقاله‌ای تحت عنوان «هنرمندان در قرنطینه، مجموعه داستان‌های خلاقیت در انزوا» پروژه «تئاتر کنج خونه» کمپانی تئاتر «سایه» را بررسی کرده است. همچنین به دعوت انجمن راه و صفحه «قایم باشک» که یک سازمان مردم‌نهاد است و به منظور آگاهی رسانی در جهت پیشگیری از کودک‌آزاری جنسی تشکیل شده است در سیزدهم فروردین ۹۹، گروه تئاتر «سایه» با حضور چندتن از اعضای خود متشکل از رامین کهن، پرستو آریاکیا، نسرین خرمی و من با هدف معرفی دوباره‌ پروژه به جمع بیشتری از مخاطبان و همچنین سرگرم کردن خانواده‌هایی که در خانه مانده‌اند، ۶۰ دقیقه‌ خوش و مفرح را برای علاقه مندان رقم زدند که با استقبال خوبی نیز روبرو شد. تاکنون هنرمندانی از جمله مرضیه سرمشقی، طناز جلوسی، متین گودرزی، الهام ایروانی، گلنوش طاهری، پرستو آریاکیا، نرگس مقیمی، سحر یوسف زاده، ملیکا عزیزی نژاد و رامین کحال زاده با ساخت کلیپ های آموزشی در این پروژه و در پویش خودجوش «تئاتر کنج خونه» شرکت کرده اند.

عباسیان در پایان صحبت هایش بیان کرد: پروژه‌ «تئاتر کنج خونه» در روزهای بحران تشکیل شده و امید دارد که این حرکت به تبادلی فراگیر میان تماشاگر و نمایشگر مبدل شود.