به گزارش پروتال فرهنگی و هنری، ماه رمضان یک زمان طلایی برای برنامه های تلویزیونی است، در این ماه به دلیل همراهی بیشتر مردم با رسانه ملی، شبکه های مختلف سیما برای جذب بیشتر مخاطب، دست به تهیه و تولید برنامه های مختلف می زنند. حالا دیگر سریال های مناسبتی، جزو لاینفک این ماه بشمار می رود و تهیه کنندگان برای به دست آوردن این فرصت مغتنم، با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تا چند سال پیش مضامین سریال های مناسبتی این ماه، حتما مرتبط با ماه رمضان بود و به نمایش سفره های افطار یا سحری ختم می شد، اما این رسم هم به مرور زمان برچیده شد و دیگر سریال های مناسبتی این ماه، چندان حال و هوای ماه رمضان را نداشت. امسال نیز به رسم سال های گذشته، رسانه ملی در حال تدارک و تهیه و ساخت سریال های مناسبتی ماه رمضان برای شبکه های مختلف بود که کرونا و شیوع آن همه معادلات را بر هم زد. سریال “نون.خ” که برای پخش از شبک اول سیما آماده می شد، با جدی شدن شیوع کرونا فیلمبرداری خود را متوقف کرد و جای خود را به مجموعه زیرخاکی داد تا تنها در ۱۵ قسمت و پیش از شروع این ماه روانه آنتن شود.

شبکه سه نیز، در حال آماده سازی سریال “می جان” به کارگردانی مرجان اشرفی زاده بود که با شیوع این بیماری، فیلمبرداری را متوقف کرد تا مجموعه ۵۰ قسمتی “سرباز”، به کارگردانی هادی مقدم دوست، جایگزین آن شود.

آنچه باید از سرباز بدانید

مجموعه سرباز روایتگر زندگی سرباز وظیفه ای به نام “یحیی”، همسرش “یلدا” و رفقای هم خدمتی اش است و در خلاصه داستان آن آمده است: در وفای عشق تو مشهور خوبانم چو شمع، شب نشین کوی سربازان و رندانم چو شمع … .

آرش مجیدی، الیکا عبدالرزاقی، پدرام شریفی، رویا تیموریان، کورش تهامی، نیما شعبان نژاد، سیاوش خیرابی، علی عامل هاشمی، جمال اجلالی، اسماعیل محرابی، گلوریا هاردی، افسانه کمالی، جواد خواجوی، فرحناز منافی ظاهر، کاوه آهنگر، مهتاب ثروتی، محبوبه صادقی، مهدی مستصبری و دریا بخشنده از بازیگران این مجموعه هستند.

سرباز محصول مشترک گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما و ستاد کل نیروهای مسلح است و در شهرهای مختلفی همچون تهران، لواسان، ساوه، قم، زاهدان، اهواز، خرمشهر، آبادان، زابل، قزوین، دماوند، پرند، مشهد و در کشور عراق در شهرهای کربلا و نجف تصویربرداری شده است.

ناصر طهماسب، دوبلور نام آشنای کشورمان که علاوه بر گویندگی نقش های اول، در فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی زیادی به عنوان مدیر دوبلاژ فعالیت داشته، در این سریال به عنوان راوی عاشقانه حماسی هادی مقدم دوست حضور دارد.

محمد معتمدی، خواننده مطرح کشورمان نیز تیتراژ پایانی این سریال را خوانده است. معتمدی از سال ۱۳۸۸ تا کنون آلبوم های مختلفی را راهی بازار کرده و آخرین آلبوم او با عنوان “حالا که می روی”، از محبوب ترین آثار کارنامه این هنرمند است.

آنچه از سرباز نمی دانید

هادی مقدم دوست را اغلب در کنار حمید نعمت الله به عنوان یک زوج هنری شناخته ایم. او در اکثر ساخته های نعمت الله به عنوان نویسنده با او همکاری داشته است، از مجموعه بیادماندنی و ماندگار وضعیت سفید گرفته تا فیلم های سینمایی همچون شعله ور، هیهات، آرایش غلیظ و بی پولی. در فیلم سینمایی سر به مهر، به کارگردانی هادی مقدم دوست نیز، نعمت الله به عنوان نویسنده در کنار او بود.

در خبرهای اولیه سرباز، نام حمید نعمت الله به عنوان نویسنده در کنار مقدم دوست دیده می شد و شنیده ها حاکی است که او در پیش تولید و انتخاب عوامل و بازیگران و حتی مدتی نیز سر صحنه فیلمبرداری حضور داشته است. این در حالی است که در تیتراژ این سریال، نام نعمت الله حتی به عنوان نویسنده نیز در کنار مقدم دوست دیده نمی شود.

مقدم دوست در این مجموعه برای اولین بار از جواد خواجوی، اینفلوئنسر مطرح اینستاگرام، با عنوان بازیگر استفاده کرد تا پایش در آثار دیگر نیز به جلوی دوربین باز شود.

تصویربرداری سرباز چیزی حدود ۱۹ ماه طول کشید اما پس از گذشت یک سال، مدتی به دلیل کمبود بودجه و مشکلات مالی متوقف شد.

سال گذشته با توجه به وقوع سیل در شهرهای مختلف ایران، فیلمنامه سرباز دچار تغییراتی شد و به منظور همدردی با مردم و در جهت به روز شدن هرچه بیشتر قصه، سکانس های مربوط به مناطق زلزله زده این فیلمنامه به مناطق سیل زده تغییر پیدا کرد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا سرباز می تواند خاطره خوش وضعیت سفید را بار دیگر تکرار کند؟