به گزارش خبرنگار مهر، روز دوشنبه ۱۴ بهمن تالار مولوی در سالن اصلی خود میزبان نمایش «رسن های گور» به کارگردانی کامران جباری از شهر بیجار بود که ساعت ۱۷ اولین اجرای خود را در بخش صحنه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تجربه کرد.

در این اجرا که بیش از دوسوم ظرفیت سالن اصلی تالار مولوی با حضور مخاطبان پر شده بود، به موضوعی در دهه ۶۰ و بمباران شهری از ایران در زمان جنگ تحمیلی توسط نیروهای بعثی و همچنین اتفاقات رخ داده درباره زنی جوان از زبان ۳ دانش آموز یک مدرسه پرداخته شده بود.

محمد حامد سقایان از مدرسان تئاتر یکی از تماشاگران اجرای اول این اثر نمایشی بود.

تداخل فعالیت های ۲ نمایش در لابی سالن اصلی تئاتر شهر

در مجموعه تئاتر شهر نیز نمایش های «کوچه مختار بود و …» کار مشترک جواد صداقت و الهام ابنی از بوشهر در سالن چهارسو، «خوابگرد» امیر کلهری پور از آبیک در سالن سایه و «تالاب هشیلان» نوشین تبریزی از تهران در سالن قشقایی به صحنه رفتند. در پنجمین روز جشنواره همچنان نمایش «بیگانه در خانه» سید محمد مساوات موفق ترین نمایش در خصوص استقبال مخاطب بود که در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت.

اما یکی از مشکلاتی که طی روزهای گذشته در مجموعه تئاتر شهر دیده شده تداخل وضعیت اجرای نمایش خیابانی «تنها یک زمین داریم» تولید بازار بزرگ ایران با ورود تماشاگران نمایش «بیگانه در خانه» است. محل دپوی عروسک های نمایش خیابانی «تنها یک زمین داریم» در لابی سالن اصلی و زمان شروع اجرای این اثر نیز ساعت ۱۸:۳۰ است، این در حالی است که نمایش «بیگانه در خانه» نیز ساعت ۱۹ به صحنه می رود. جابجایی عروسک ها و آماده سازی شرایط اجرای نمایش «تنها یک زمین داریم» در فضای باز مقابل مجموعه تئاتر شهر همزمان با حضور مخاطبان نمایش «بیگانه در خانه» وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده و حاشیه هایی را به همراه داشته است.

اورژانس حضور دارد اما آتش نشانی نه

همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، یکی از نیروهای اورژانس تهران در مجموعه تئاتر شهر مستقر شده تا در صورت بروز اتفاقی برای حاضران در مجموعه تئاتر شهر اقدامات لازم را انجام دهد. این در حالی است که نیرو یا امکاناتی از سازمان آتش نشانی در مجموعه تئاتر شهر یا مجاورت این مجموعه مستقر نشده است.

حضور مدیران مختلف در رونمایی از ۸ نمایشنامه

همزمان با پنجمین روز از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، چهار جلد کتاب تحت عنوان مجموعه آثار «قلم روشن» شامل هشت نمایشنامه از زندگی هشت شهید دفاع مقدس در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.

در این مراسم، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی، نادر برهانی‌مرند دبیر سی‌ و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی، نصرالله قادری سردبیر ماهنامه «نمایش»، محسن سلیمانی‌فارسانی مشاور رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح در امور تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و وحید فخر موسوی رئیس شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی و همچنین خانواده شهید علم الهدی حضور داشتند.

استقبال از «شازده احتجات» در تماشاخانه ایرانشهر

روز دوشنبه ۱۴ بهمن و در بخش صحنه ای جشنواره سی و هشتم تئاتر فجر، نمایش «شازده احتجاب» به کارگردانی افشین زمانی با استقبال خوبی از سوی مخاطبان، ۲ اجرای خود را در سالن سمندریان سپری کرد.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با دبیری نادر برهانی مرند، ۲۱ بهمن به کار خود پایان می دهد.