الهام شعبانی بازیگر و طراح لباس تئاتر درباره اولین نمایشی که قرار است به عنوان کارگردان روی صحنه ببرد به خبرنگار مهر گفت: قرار بود از ۱۹ فروردین ماه نمایش «به وقت تهران» را به عنوان اولین تجربه کارگردانی ام در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر به صحنه ببرم. این نمایش نوشته لیلی عاج و در راستای همان دغدغه‌های اجتماعی وی است که در آن ۷ بازیگر زن حضور دارند. مسیح کاظمی، فرزانه سهیلی، یلدا عباسی، سوده شرحی، بهاره مشیری، غزاله جزایری، سمیرا برجی در این اثر نمایشی به ایفای نقش می‌پردازند.

وی ادامه داد: حدود ۴ ماه برای اجرای نمایش تمرین کرده بودیم اما با شیوع بیماری کرونا تمرین‌ها را تعطیل کردیم و منتظر هستیم اوضاع به حالت طبیعی بازگردد. با توجه به وضعیت پیش آمده فکر می‌کنم اجرای نمایش به تعویق بیفتد چون اگر هم تماشاخانه‌ها باز شوند ابتدا باید نمایش‌هایی که اجرایشان در اسفند متوقف شد به صحنه بروند که در تالار قشقایی نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها خانه می‌کند اتللو» به کارگردانی ابراهیم پشت کوهی روی صحنه بود.

این بازیگر درباره فعالیت‌هایش در روزهای کرونایی گفت: این روزها به دعوت امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه سرو برای تولید ماسک‌های بهداشتی به جمع همکارانم اضافه شده‌ام. این فعالیت‌ها برای کمک به هموطنانمان در این روزهای کرونایی از چند روز قبل آغاز شده و در روزهای اخیر گسترش زیادتری پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه این ماسک‌ها قبل از سلفون شدن در چد مرحله ضدعفونی می‌شوند، توضیح داد: ما از پارچه‌های نخی، پنبه‌ای یا متقال برای تولید ماسک استفاده می‌کنیم به این ترتیب که پارچه را بُرش می زنیم، می‌دوزیم و سپس ضدعفونی و خشک می‌کنیم. این ماسک‌ها قبل از بسته بندی به مدت یک ساعت در مواد ضدعفونی قرار می‌گیرند و بعد دوباره شسته، خشک و اتو کشیده می‌شوند و قبل از بسته بندی دوباره با محلول الکل تمیز می‌شوند. تلاشمان این است که این ماسک‌ها به مناطق محروم فرستاده شود یا در اختیار مکان‌ها و افرادی که با کمبود ماسک روبرو هستند، قرار بگیرد.

شعبانی با اشاره به کمک‌های مردمی که به آنها می‌شود، عنوان کرد: تقاضای زیادی از جانب تئاتری‌ها و حتی افراد عادی برای حضور در تماشاخانه سرو و کمک به این طرح وجود دارد اما به دلیل ملاحظات بهداشتی تنها چند نفر با رعایت کامل اصول بهداشتی و استفاده از پاپوش و ماسک و دستکش مشغول به کار هستند. برخی از مردم عادی چرخ‌های خیاطی شان را در اختیار ما قرار داده‌اند و حتی بسیاری پیشنهاد داده‌اند که ما پارچه‌ها را برش بزنیم و برایشان بفرستیم تا آنها در منزل این ماسک‌ها را درست کنند و بعد برای ضدعفونی کردن دوباره نزد ما بفرستند.

وی در پایان صحبت‌هایش اظهار کرد: امیدوارم این معضل هر چه زودتر تمام شود و همگی دست به دست هم دهیم تا با رعایت بهداشت و خارج نشدن از منزل تا حد امکان خطر این بیماری را رفع کنیم.