میکاییل شهرستانی بازیگر و کارگردان تئاتر که قبل از تعطیلی تماشاخانه‌ها به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا نمایش «آگوست در اوسیج کانتی» را در خانه نمایش مهرگان روی صحنه داشت درباره وضعیت اجرای این اثر نمایشی به خبرنگار مهر گفت: اجرای نمایش ناگزیر تا عادی شدن شرایط به تعویق می‌افتد و متاسفانه با این اتفاق گروه دچار ضرر و زیان زیادی شده است چون برای ساخت دکور، تهیه آکسسوار و طراحی لباس و گریم نمایش ۱۲۰ میلیون تومان هزینه کرده بودیم و با این وضعیت خسارت زیادی به ما وارد شده است. تنها هزینه گریم ۸ روز اجرای نمایش ۳ میلیون تومان شده که برای ما بازگشتی نداشته است.

این کارگردان و مدرس تئاتر یادآور شد: نمایش «آگوست در اوسیج کانتی» گل سرسبد کارهایم است و متاسفم که این اتفاق برایش رخ داد اما شرایط به گونه‌ای است که واقعا نمی‌شد به کار ادامه داد چون سلامتی مردم به مخاطره می‌افتاد و هیچ چیز بالاتر از حفظ جان هموطنانم نیست. البته هر روز با گروه در ارتباط هستم و با تمهیداتی که اندیشیدیم هرکدام از بچه‌ها به صورت انفرادی تمرین می‌کنند و من نیز روی کارشان نظارت دارم.

وی بیان کرد: جدا از خسارت مالی که این اتفاق به تماشاخانه‌ها وارد کرده است، گروه‌ها هم متضرر شده اند. البته آقای علینژاد مدیر تماشاخانه مهرگان به من لطف داشتند و قرار شد بعد از عادی شدن وضعیت اجرای نمایش از سر گرفته شود اما مساله مهم مخاطبان هستند چون برخی از آنها داغدارند و بسیاری هم فعلا حوصله به تئاتر آمدن ندارند و برخی دیگر هم اعتمادشان را از دست داده اند و باور نمی‌کنند که این ویروس ریشه کن شده و سالن‌ها از لحاظ بهداشتی ایمن هستند.

شهرستانی افزود: معتقدم نمایش‌هایی که در اسفند ماه اجرا رفتند قربانی شرایط پیش آمده شدند و همه ما تحت فشار هستیم. اداره کل هنرهای نمایشی هم با وجود قول‌های مساعدی که داده حتما با محدودیت‌هایی روبرو است بنابراین این وظیفه دولت است که خسارت‌ها را جبران کند. با اتفاق رخ داده بسیاری از مشاغل و اصناف در حال تعطیل شدن هستند و تئاتر نیز از این قاعده مستثنی نیست بنابراین دولت باید به کمک مردم بیاید و پاسخگوی مطالباتشان باشد؛ اتفاقی که در کشورهای دیگری که درگیر بیماری کرونا شده اند در حال رخ دادن است.

وی ادامه داد: در تمام طول سال‌هایی که فعالیت می‌کنم به جز مواقعی که در سالنی دولتی مثل تئاتر شهر در اثری بازی یا کارگردانی داشتم که آن هم هر چندین سال یکبار میسر می‌شود، هیچ کمکی به من و گروهم نشده است در صورتی که ۲۷ سال است مشغول آموزش و تربیت بازیگران جوان هستم و نزدیک به ۱۸ سال است که هنرجویان بی تجربه را از پایه برای روی صحنه رفتن آماده می‌کنم و سالی ۳۰ – ۴۰ هنرجو را برای ورود به دنیای حرفه‌ای تئاتر آموزش می‌دهم. در واقع به نوعی در حال کارآفرینی هستم اما دریغ از یک خسته نباشید.

شهرستانی در پایان صحبت هایش متذکر شد: آرزوی سلامتی برای همه هموطنانم دارم و امیدوارم این بیماری هرچه زودتر از بین برود و ضرر و زیان‌هایی که به اهالی تئاتر وارد شده جبران شود اما اعتقاد عقلی من این است که تا تابستان نتوانیم مخاطبان واقعی تئاتر را جذب کنیم از همین رو باید فکری به حال این وضعیت کرد.

نمایشنامه «آگوست در اوسیج کانتی» توسط تریسی لتس نوشته و به قلم آراز بارسقیان ترجمه شده است و بازیگرانی همچون زهره یعقوبی، شیرین فرخنده نژاد، مریم فرح آبادی، بهادر باستان حق، ماهی مشیری، هانا استیفایی، نفیسه ناصری، حسین زنگنه، مهدی ارجمند، سارا اسد سلیمانی، سامره حسن زاده، مسعود آشوری، علی قنبرزاده در آن ایفای نقش می‌کنند.

در خلاصه این نمایش ۷۵ دقیقه‌ای آمده است: بورلی وستون معلم و شاعر سابق، چند روزی است از خانه خارج شده و هنوز باز نگشته. همسرش وایولت که بیمار است دخترانش را از موضوع باخبر می‌کند. آنها به اوسیج کانتی می‌آیند و در تابستانی سوزان در خانه پدری جمع می‌شوند که خبر می‌رسد پدرشان …